+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Ağırlık Birimi Nedir? Ağırlık Nasıl Ölçülür? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ağırlık Birimi Nedir? Ağırlık Nasıl Ölçülür?
  Ağırlık Birimi Nedir? Ağırlık Nasıl Ölçülür. bunun dışında ağırlık nasıl bir büyüklüktür. bunun dışında her canlılının ağırlığı dünya da aynı mıdır. bunun dışında ağırlık uzaya gidildiği zaman değişir mi yoksa hep aynı mı kalır kısaca açıklayabilir misiniz. 2. Sibel
  Devamlı Üye

  Ağırlık Birimi Nedir? Ağırlık Nasıl Ölçülür?  Ağırlık Nedir?

  Bir cisme etki eden yer çekimi kuvvetine ağırlık denir.

  Ağırlık G ile gösterilir. Birimi Newton veya dyn dir.Ağırlık birimi ile kuvvet birimleri aynıdır. Ağırlık vektörel veya yönlü bir büyüklüktür. Kütle ise skaler veya yönsüz bir büyüklüktür.

  G=m . g g = 9,81 m/s2 g @ 10 m/s2 g = 1000 cm/s2 g Yer çekim ivmesi (yer çekim sabiti)

  Örnek : Kütlesi 5 kg olan cismin ağırlığı ne kadardır. (g=10)

  Çözüm :

  G = m . g =5 . 10 = 50 Newton

  Bir cismin ağırlığı bulunduğu yere göre değişir. Ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe ağırlık artar. Yeryüzünden yükseklere doğru çıkıldıkça yerin çekim kuvveti azalır. Ağırlık dinamometre ile ölçülür. Kütle ve ağırlık birbirinden farklıdır. Bir cismin kütlesi yeryüzünde Ay’da yada başka bir gezegende tartılırsa hep aynı sonuç bulunur. Aynı cismin ağırlığı farklı yerlerde ölçüldüğünde farklı sonuçlar bulunur.
 3. Ziyaretçi
  çok güzel ya çok beğendim. !
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Ağırlık demek bilindiği gibi kısaca bir cisme uygulanan kütle çekim kuvvetine verilen addır. bunun dışında bilindiği gibi ağırlık vektörel bir büyüklüktür ve bu büyüklük bilindiği gibi dinanometre ile ölçülmektedir. bunun dışında ağırlık bilindiği gibi dünyanın belli yerinde de değişebilmektedir.

+ Yorum Gönder


g=10ms2 nedir