+ Yorum Gönder
Gizliyara Güncel Konu Arşivi ve Bilgi Hazinesi Forumunda Ses boşlukta yayılırmı ses hangi ortamda nasıl yayılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ses boşlukta yayılırmı ses hangi ortamda nasıl yayılır
  ses boşlukta yayılırmı?ses hangi ortamda nasıl yayılır?ses kaynakları aynıyken ortam değişirse ne olur? 2. Mine
  Devamlı Üye

  Ses Boşlukta Yayılırmı
  Sesin yayılması için maddesel ortama ihtiyaç vardır. Yani boşlukta ses yayılmaz. Ses dalgalar halinde yayılır. Ses kaynağından çıkan ses maddenin taneciklerini titreştirir. Bu nedenle ses yayılır. Ses dalgasının her bir tam devrinde bir sıkışma ve bir seyrekleşme serisi vardır.

  SES
  Ses kaynakları titreşerek ses meydana getirir. Titreşim, bir cismin ileri geri gidip gelme hareketidir. Ses veren her şey titreşir. Titreşen cisimler ses oluşturur. Ses veren cisimler esnektir. Esnek olan cisimler ses dalgaları meydana getirebilir ve ses dalgalarını iletebilir.
  Ses üreten varlıklara ses kaynağı denir.Ses madde değil, enerjidir
  SESİN OLUŞMASI VE YAYILMASI
  Ses dalgaları titreşim kaynağından enerji taşırlar. Bu enerji, çeşitli ortamlar tarafından iletilir. Bu esnada ortam yer değiştirmez, hareket eden madde değil, hareket enerjisidir.Su yüzeyindeki dalgalar ile havada yayılan ses dalgaları farklıdır. Su dalgalarını gördüğümüz halde, ses dalgalarını göremeyiz. Ses dalgaları havada küresel olarak yayılır. Cisimlerin titreşmesi ile meydana gelen sesin kulağımıza kadar gelebilmesi için ses kaynağı ile kulağımız arasında katı-sıvı-gaz gibi esnek bir ortamın bulunması gerekir.
  Yani ses boşlukta yayılmaz. Sesin farklı ortamlarda yayılma hızı da farklıdır.
  Sesin yayılma hızı bazı etkenlere bağlı olarak değişir.Bunlar;
  1- Sesin yayılma hızı ortamın sıcaklığına bağlıdır.
  Sesin 0ºC de havada yayılma hızı 331m/s olduğu halde 20ºC de 344 m/s ‘dir. Sıcaklık artıkça sesin o ortamdaki yayılma hızı da artar.
  2- Sesin yayılma hızı ortamın cinsine bağlıdır.
  Ses katı maddelerde en hızlı, gaz maddelerde ise en yavaştır.
  3-Sesin yayılma hızı ortamın yoğunluğuna bağlıdır.
  Ortamın yoğunluğu arttıkça sesin yayılma hızı da artar.
  Ses oluştuğu ortamlarda dalgalar halinde yayılır.
 3. Ziyaretçi
  katı mı sıvı mıo gazda mı daha hızlı yayılır sıralma istiyom
 4. Ziyaretçi
  ses boşlukta yayılmaz sesin boşlukta yayılması için eşyalarla dolu bir ortamın bulunması gerekir bu sayede ses eşyalara çarparak belirtilen yere gider

 5. Zeyneb
  Bayan Üye
  Ses nasıl yayılır

  Ses maddesel ortamlarda yayılabilmektedir. Sesin yayılması için maddesel ortamla birlikte taneciklere ihtiyaç vardır. Bu sebeple ses katı, sıvı ve gaz halindeki maddelerde yayılmaktadır. Boşlukta maddesel ortam olmadığı zaman ses boşlukta olur ve sesler boşlukta yayılmaz.
  Bir ses dalgalar şeklinde yayılmaktadır. Sesin dalgası bir su dalgasını andırır. Su dalgası gibi dairesel bir hareketle yayılırlar. Ses dalgası su dalgası gibi bir noktadan başlar başla bir noktaya doğru hareket eder


+ Yorum Gönder


ses boşlukta nasıl yayılır,  ses boşlukta yayılmaz ,  ses boşlukta yayılır mı,  ses boşlukta yayılır mı neden,  ses katı sıvı gaz ortamında nasıl yayılır,  sesin boşlukta yayılması