+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Canlılar Neden ışığa Ihtiyaç Duyarlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Canlılar Neden ışığa Ihtiyaç Duyarlar

  canlıların ışığa ihtiyaç duyması
  Işığın canlılar üzerinde ne gibi etkileri vardır bana bu konuda bilgi verebilir misiniz? Işık olmasa canlılar ne gibi sorunlar yaşarlar bilgilendirebilirseniz sevinirim. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Canlılar için ışığın önemi


  Işık, canlıların görmelerini sağlayan bir enerji çeşitidir. Saniyede ortalama 300 bin kilometre hızla dalgalar halinde görülür. Güneş dünyanın en önemli ışık kaynağıdır. Güneş ışığının olmadığı bir dünya düşünürsek malesef ki o dünyada hiç bir canlı yaşamını sürdüremez. Dünyayı ısıtan güneş besinleri gelişmesini ve nefes almak için uygun havayı güneş ışığı sağlamaktadır. Günlük hayatta kullanılan yakıtların oluşmasında tamamen güneş ışığına bağlıdır. İnsanlar bugün petrol, kömür ve doğal gaz yaktığında bu depolanmış enerjiyi kullanmaktadırlar . Elektrik ışığı yapay bir ışık kaynağıdır . Ama doğal ya da yapay her türlü ışık atom denen parçacıklardan gelir . Atomlar enerji yüklüdür . Enerji parçacıklarına foton denir . Işık, elektromanyetik ışınım (radyasyon) üreten fotonlardan oluşur . Işık görülebilir . Oysa radyo dalgaları ve X ışınları gibi öteki elektromanyetik ışınım türleri gözle görülemez.

  Işığın Önemi

  Işık insanlara dolaylı yoldan yada direkt etki edebilir. Güneş ışığı tamamiyle bir radyasyondur. Işık dünyaya girdiği esnada dünyanın ısısını belirler. Bitkiler fotosentez yapmak için ışığa ihtiyaç duyarlar. Bilindiği üzere fotosentez olmazsa oksijen üretimi biter.

 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Işık canlıların görmelerini sağlamaktadır. Canlılar ışık sayesinde gelişir ve büyürler. Canlıların gelişmesi için ışığa çok ihtiyaçları vardır. Güneş en büyük ışık kaynağımızdır. Güneş aynı zamanda doğal ısı kaynağıdır. Bitkilerden insanlara kadar her canlı mutlaka ışığa ihtiyaç duyar.
+ Yorum Gönder


hayvanlar neden ışığa ihtiyaç duyarlar,  hayvanların ışığa neden ihtiyaç duyar