+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Hasan Bin Musa Hayatı Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hasan Bin Musa Hayatı Hakkında Bilgi
  Hasan Bin Musa Hayatı Hakkında Bilgi 2. Asel
  Bayan Üye

  Hasan Bin Musa Hayatı Hakkında Bilgi

  Hasan Bin Musa Hakkında Bilgi

  Hasan Bin Musa kimdir
  Ahmed bin Musa, mekanik olarak çeşitli tartı aletleri ve yükleri çekmek ve kaldırmakta kullanılan Mekanik konuları üzerinde titizlikle durdu. Bu hususta kardeşlerini ve bu sahada uğraşanları geçti.
  Ağabeyi Muhammed ile birlikte büyük bir bakır saat yaparak, aynı yüzyılda yaşayanlara örnek oldu. Üzerine ateş yaklaştırıldığında fitili otomatik olarak ortaya çıkan kandiller yaptı. Kandilin fitili ortaya çıkınca yağ da hemen fitilin üzerine yanacak miktarda fışkırıyordu. Rüzgar esse bile kandil sönmüyordu. Ahmed bin Musa ayrıca tarlada sulama yaparken, tayin edilen sulama miktarını aşınca, hemen sinyal veren bir sulama aleti geliştirdi.
  En küçük kardeşi Hasan bin Musa, geometri alanında çok güzel çalışma yaptı. Aynı yüzyılda olan âlemin çözemediği geometri soruları kolaylıkla çözdü. Eliptik eğriler üzerine yazdığı her kes tarafından bilinen Kitap-üş-Şekil-il-Müdevver vel-Müstatil adlı eseri eliptik geometri alanında batı ilim dünyasında yüzyıllarca temel müracaat kaynağı oldu.
  Bir gün Ahmed bin Acil efendilerine Cebel beldesinden biri geldi bir topluluk içinde çeşitli ilimlere dair meseleler sordu. Ahmet bin Acil hazretleri suallerin bir kısmını cevaplandırıp, bir kısmına cevap vermedi. Sükût etti. Soran kişi bunları bilmediğini sandı. Oradaki topluluk birer ikişer dağılıp kimse kalmayınca Ahmed bin Mûsâ hazretleri odasına çekildi. Hizmetçisine soru soran kişinin yanına getirilmesini emretti. Odaya girince; "Kardeşim bu sorularının cevabını herkes anlayamaz. Zihinler karışır. Fitne çıkar. Şimdi sana izah edeyim." buyurdu ve teker teker izah etti. Soru sâhibi gerçeği anlayıp kötü zannına tövbe edip af diledi.

  Ahmed bin Acil hazretleri insanlardan çok hürmet ve itibar gördü. Devlet adamları gelir ziyaret eder meselelerini sorup duasını alırlardı. Lâkin o makam sâhiplerinin yanına gitmez mühim bir iş çıkınca mektup yazarak, yapacakları işleri bildirir, hayırlı ve doğru işlere teşvik ederdi.
+ Yorum Gönder


hasan bin musa kısaca hayatı,  hasan bin musa hayatı ,  Hasan Bin Musa,  hasan bin musanın kısaca hayatı,  ahmet bin musa nın kısaca hayatı,  hasan bin musa hayatı ve buluşları