+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Ebu Ali El Hasan Ibn El Haytam hayatı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ebu Ali El Hasan Ibn El Haytam hayatı hakkında bilgi
  Ebu Ali El Hasan Ibn El Haytam hayatı hakkında bilgi 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Ebu Ali El Hasan Ibn El Haytam hayatı hakkında bilgi

  Ebu Ali El Hasan Ibn El Haytam hayatı

  Görme bozuklukları nedeni ile günlük hayatını güçlükle sürdüren insanloğlu, okuma taşı denilen merceğin icadı ile yaşam kalitesini arttırmayı başardı. Sadece bir cam parçasından bugünkü formunu alan gözlüğün tarihinin milattan önceye kadar uzandığını biliyor muydunuz?  Gözlük hakkıdaki en eski bilgi mısır hiyerogliflerinde bahsedilen basit cam mercekler’di. Aslında basit bir büyüteç olan bu mercekler sadece nesneleri büyüterek görmeyi kolaylaştırıyordu. Büyüteçlerin cam haline gelmesi yüzyıllar aldı. Gözlüğün kim tarafından bulunduğu bilinmesede görme bozukluğunu giderme amaçlı olanların 12. yüzyıl sonu ile 13. yüzyıl başında cam endüstrisi gelişmiş olan venedik’te kullanıldığı tahmin ediliyor. Bu dönemde okuma taşı adı verilen yassı mercekler yapılmaya başlandı. Bu mercekler yazının üzerine konulur ve böylece büyüyen yazı daha kolay okunurdu. İngiliz bilim adamı ve filozof Roger Bocan okuma taşını daha da geliştirdi. İlk gözlük mercekleri konveks yani dış bükeydi sadece yakın görmeyenlerin işine yarıyordu. Uzağı görme sorununu çözen konkav yani içbükey merceklerin üretilmesi için yüzyıl geçmesi gerekti. Miyop sorunun çözen merceklerin ancak 15. yüzyılda yapılabilmesinin sebebi o tarihlerde gözlüğün yaygın olarak yakını görme amaçlı kullanılması ve içbükey merceklerin yapımının zor ve pahalı olmadıydı. Astigmat camlar ise ancak 1827′de yapılabildi.  Gözlük avrupa’da kısa sürede yayılsa da o dönemde onu en yaygın kullananlar din adamlarıydı. Matbaanın icadı, dini kitapların çok sayıda basılması ve okuma yazmanın hızla yayılması gözlüğe olan talebide arttırdı. İlk başlarda gözlük büyüteç gibi iki gözün önüne gelen ve elle tutulan’lorgnette’ adlı modelken, daha sonra kelebek adı verilen gözlerin önüne ve burnun üzerine oturtulan model geliştirildi. ‘Monokl’ adı verilen tek gözde kaş ile elmacık kemiği arasına sıkıştırılan formu da uzun yıllar kullanıldı. Ancak gözlük 1727 yılında londra’da Edward Scarlett’in gözlük sapını bulması ile bugünkü halini aldı. Saplar kafaya göre ayarlanabildiği için gözlük bunun üzerine daha az ağırlık yapıyor, düşme tehlikesi de olmuyordu.  İlk gözlük dikkanı 1783′te Philedelphia’da açıldı. Francis Mc Allister gözlükleri bir sepetin içine yığıyor, müşteriler de deneyerek kendine uygun olanı satın alıyorlardı. 1784′te Benjamin Franklin, iki odaklı camları keşfetti ve bundan sonra gözlük camı ile çerçevelerinde yeni bir dönem başladı. Zamanla el yapımı gözlükler yerini seri üretime bıraktı. Böylece maliyetler düştü ve gözlük kullanımı yaygınlaştı.
  italyanlar gözlük camına benzerliği nedeni ile ‘mercimek’ anlamındaki ‘lenticchia’ adını verdi. Latincede ‘lentis’ olan mercimek, yaklaşık iki yüzyıl gözlük camı anlamında da kullanıldı. Günümüzde kullanılan lens kelimesinin kökenide buradan gelmektedir.

  17. yüzyılın başında dürbünün keşfedilmesi ile gözlük camlarının kaliteside arttı. Aynı dönemde basit bir telin bükülerek gözlük çerçevesi haline getirilmesi ve buna cam takılmasıyla oluşturulan Nürnberg tel gözlükleri uzun yıllar vazgeçilmeyen bir model oldu.

  Göz sağlığındaki gelişmeler gözlük teknolojisini de şekillendirdi. 19. yüzyılda önemli bir tıp dalı olan göz sağlığı kişiye özel gözlüklerin ortaya çıkmasını sağladı. 2000′li yıllara doğru kalın gözlük camları inceldi ve hafifledi. Günümüzde ise miyop, hipermerop ve astigmat sorunu yaşayanların daha önceden kullandıkları farklı gözlüklerde tek çerçevede birleştirildi. Bugün artık metal, plastik, kemik, titanyum hatta Formula 1 araçlarının lastiklerinden üretilen gözlükler sadece görme bozuklukları için değil günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası oldu.  Optiğin babası Haytam.. Göz sağlığında devrim yaratan gözlüklerin bugünkü haline gelmesinde en büyük rollerden biri de İslam fizikçilerinden Ebu Ali el Hasan İbn el Haytam’dır. 965 yılında doğan El Haytam’ın optik ve lenslerle ilgili araştırmaları modern dünyaya ışık tuttu. Daha önce gözden çıkan ışınların nesnelere çarpması sonucu görmenin gerçekleştiğine dair iddiaları kendi teoremi ile çürüten Haytam, ışığın nesnelere çarpıp yansıyarak göz merkezine ulaştığını ve görmenin bu şekilde gerçekleştiğini açıkladı.
+ Yorum Gönder


ebu ali el hasan ibn el haytam,  ebu ali el hasan ibn el haytam hayatı