+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Fosiller daha çok hangi kayaçlarda görülmektedir nedeniyle birlikte açıklayınız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Fosiller daha çok hangi kayaçlarda görülmektedir nedeniyle birlikte açıklayınız
  Fosiller daha çok hangi kayaçlarda görülmektedir nedeniyle birlikte açıklayınız 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Fosiller daha çok hangi kayaçlarda görülmektedir nedeniyle birlikte açıklayınız

  Fosiller daha çok hangi kayaçlarda görülmektedir

  2- Fosillerin Oluşması :

  Ölen canlılar doğada, yer kabuğundaki tortul kayaçlarda korunurlar. Canlı öldükten sonra bu canlının üzeri nehirler, akıntılar, rüzgarlar sayesinde taşınan taş ve toprak yani tortularan oluşan tabaka ile örtülür. Zaman ilerledikçe canlı üzerinde biriken tabaka kalınlığı ve sayısı artar. Üstte biriken tabakalar alttaki tabakalara baskı uygular ve alttaki tabakaların sertleşmesini ve kayalaşmasını sağlar. Bu sayede tortul kayaçlar oluşur ve canlı kalıntısı tortul kayaçların içlerinde kalır. Oluşan tortul kayaçlar yer kabuğunun hareketleri ve erozyonlar sayesinde yeryüzüne kadar ulaşır.
  Tortul kayaçların içinde en genç fosiller üst tabakada, en yaşlı fosiller ise daha alt tabaklarda bulunurlar. Böylece fosillerin içinde bulunduğu kayaçların hangi zamana ait oldukları yani kayaçların yaşlarının ne olduğu anlaşılır.
  Fosilleşmenin olabilmesi için organizmanın ölmüş bedeninin rüzgar ve diğer doğa olayları ile toprak, çamur ve taşların altına gömülmesi gerekir. Fosilleşme için gerekli sıcaklık, mineral madde miktarı gibi şartlar sağlandığında içinde mineral bulunan su tortul kayaçların arasına sızar. Sızan suyun içindeki mineraller organizmanın kemiklerine girer yani mineraller kemiklerin içine yerleşmeye başlar ve kemik içindeki boş yerler minerallerle dolar. (Bu sırada kemikler çürür). Böylece sızan suyun içindeki mineraller canlı kalıntılarını kayalaştırarak fosil oluşmasını sağlar
+ Yorum Gönder