+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda Ms hastalığı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Ms hastalığı hakkında bilgi
  Ms hastalığı hakkında bilgi vermenizi istiyorum. Ms hastalığının nedenleri nelerdir görülme sıklığı nasıldır en çok hangi yaş grubunda görülür ve belirtileri nelerdir bana Ms hastalığı konusunda çok acil bilgi gerekiyor ban abu konularda acil bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ms hastalığı hakkında bilgi

  En sık görülen MS belirtileri güçsüzlük, yorgunluk, hissi belirtiler (karıncalanma, uyuşukluk, ağrı), görme bozuklukları (bir gözde görme kaybı, bulanık veya çift görme), kas fonksiyon bozuklukları (katılık, titreme, idrar kaçırma, kabızlık, cinsel sorunlar) ve denge sorunlarıdır (dengesizlik, başdönmesi, yalpalama).
  Multipl Skleroz ya da kısaca “MS”, beyin ve omuriliğin oluşturduğu merkezi sinir sisteminin genç erişkin yaş grubunda en yaygın nörolojik hastalıklarından birisidir. Bu hastalıkta, beyin ve omurilikteki sinir telciklerinin etrafını saran miyelin tabakasının etkilendiği bilinmektedir. Miyelin tabakası, merkezi sinir sisteminin vücudun çeşitli organlarına gönderdiği elektriksel mesajların sinir telcikleri üzerinde iletilmesinde yardımcı olur. Miyelin tabakasının zarar görmesi, bu iletimde kesintilere, aksamalara neden olmaktadır.
  MS’in atak devresinde sinir telciğinin kılıfını oluşturan miyelin tabakasında bir iltihaplanma olur ve o bölgede sinir üzerindeki normal elektriksel iletim aksar. Eğer iltihaplanma hafif atlatılırsa, iyileşme dönemlerinde miyelin kendi kendini tamir edebilir, fakat iltihaplanma şiddetli ise, miyelin fazla zarar görür ve burada sert bir tabaka ya da plak oluşur. Beyin ve omurilik yoluyla o sinirin ulaştığı organa gitmesi gereken mesajlar bu bölümde engellenir ve bu nedenle beyin ve organlar arasındaki gerekli haberleşme ve koordinasyon sağlanamaz.
  En sık görülen MS belirtileri güçsüzlük, yorgunluk, hissi belirtiler (karıncalanma, uyuşukluk, ağrı), görme bozuklukları (bir gözde görme kaybı, bulanık veya çift görme), kas fonksiyon bozuklukları (katılık, titreme, idrar kaçırma, kabızlık, cinsel sorunlar) ve denge sorunlarıdır (dengesizlik, başdönmesi, yalpalama). Bu belirtilerin bir veya birkaçını hissedenlerin vakit geçirmeden tam teşekküllü bir hastanenin “Nöroloji” kliniğine başvurmasında yarar vardır.


 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Ms hastalığı en fazla görülen beyin ve omurilik hastalıklarının başında gelmektedir. Genç yaşlı her yaş grubunda ortaya çıkmaktadır. Ms. Hastalığının belirtileri arasında yorgunluk hissi, güçsüzlük, karıncalanma, uyuşukluk ve ağrı görülmektedir. Omur ve sinirler üzerinde bulunan miyel hücrelerinin hasar görmesi sonucu miyeller görevlerini gerine getirememekte.
+ Yorum Gönder