+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda avukat nedir görevleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  avukat nedir görevleri nelerdir
  avukat nedir görevleri hakkında bilgi verebilir misin? Avukatlar ne iş yaparlar bana avukatların yaptıkları işler ve görevleri konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Avukatlık mesleğinin en önemli yanı nedir acaba. 2. Asel
  Bayan Üye

  avukat nedir görevleri nelerdir

  Avukat nedir görevleri nelerdir


  Hukuk özel bilgi gerektiren bir alandır. Bu nedenle işimiz mahkemelere düştüğünde, davanın mahkemede açılması gerektiği, hangi yargılama usulüne tabi olacağı, dava açma süreleri, dilekçelerin yazılması, talebin doğru ve net bir şekilde belirtilmesi, yargılama sırasındaki evrakların takip edilmesi gibi konuları kendi başımıza yapamayız. Hak kaybına uğramamak ve davalarımıza doğru takip edebilmek için avukat tutarız.

  Avukat hukuk bilgisini ve deneyimlerini adaletin hizmetine ve kişilerin yararına sunan kişidir. Avukatlık kanununa göre, avukatlık yapmak bir kamu hizmetidir. Bu nedenle de bütün avukatların mesleklerini yapabilmeleri için BARO adı verilen kamu kurumu niteliğindeki tüzel kişiliği olan meslek örgütüne üye olmaları zorunludur.

  Hukuk sistemimizde ağır cezalar hariç avukat tutma zorunluluğu yoktur. Ağız cezalarda şayet kişinin avukat tutacak parası yoksa devlet tarafından ücretsiz avukat temin edilir.

  Avukat ile müvekkil arasında çeşitli konularda anlaşmazlıklar, sorunlar ve çekişmeler yaşandığını sık sık tanık oluyoruz. Bu nedenle, avukat tutmaya karar verdiğinizde bazı noktalara dikkat etmekte fayda vardır.

  Avukat tutarken nelere dikkat edilir?

  Seçtiğiniz avukatın:

  • Ahlak ve meslek kurallarına uygun davranın;
  • Üzerine aldığı işi takip eden, sürelere dikkat eden ve bu konularda sizi uyaracak,
  • Dava konusu olayların çözümü konusunda yeterli bilgiye sahip olan,
  • Hukuksal değerlendirmeleri tatmin edici bir kişi olmasına özen gösterin.

  Bunlar, avukat tutma işleminin içerikle ilgili konularını oluşturuyor.

  • Avukat tutmasının biçimsel gibi görünse de, başka püf noktaları da vardır:
  Avukata hukuksal açıdan yardıma ihtiyaç duyulan konuyla ilgili bütün bilgileri eksiksiz ve doğru vermek gerekir.
  • Avukata bu konuda neler yapabileceği sorulmalı, net cevaplar alınmalıdır.
  • Avukatın vekalet ücretinin belirlenmesi ve bir sözleşme imzalanmasını gerekir.

  Bu konular açığa kavuşturulduktan sonra herhangi bir notere gidip seçtiğiniz avujata vekaletname çıkartabilir ve onu vekiliniz olarak tayin edebilirsiniz.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Avukatlar insanların haklarını korumada yardımcı olmak gibi görevleri bulunmaktadır. Avukatlar insanların haklarını korumada yetersiz kaldıkları yerlerde insanları hakları konusunda bilinçlendirmek ve haklarını korumak gibi görevleri bulunmaktadır. Avukatlar dava açmak ve davayı takip etmekle de görevlidirler.
+ Yorum Gönder


avukat nedir görevleri nelerdir,  avukat nedir ve görevleri nelerdir