+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda adıyamanın kültürel özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  adıyamanın kültürel özellikleri nelerdir
  adıyamanın kültürel özellikleri nelerdir kısaca anlatmanızı istiyorum. Adıyaman hangi bölgede yer alan bir ildir. Adıyaman ilim ve bitki örtüsü bakımından nasıl bir şehirdir bana bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. 2. Asel
  Bayan Üye

  adıyamanın kültürel özellikleri nelerdir

  Adıyamanın kültürel özellikleri hakkında

  Adıyamanın Kültürel Özellikleri

  Adıyaman coğrafyası çeşitli medeniyetlere sahne olmuş, bir çok kültüre ev sahipliği yapmış nadir illerimizdendir. Giyimi-kuşamı, oyunu, düğünü, geleneği-göreneği, misafirperverliği,halısı, kilimi, cicimi ve heybesiyle zengin kültürel değerlere sahiptir.

  Efsanesi, türküsü, halk oyunları Adıyaman’ı dünyanın tanıdığı bir il haline getirmiştir. Binlerce yıllık zengin Adıyaman kültürünün bir ifadesi olan halk oyunlarımız ilimizi temsil etmiş bir çok başarılara imza atmıştır.

  Çiğ köfte, içli köfte, basalla (Ekşili köfte), çılbır, mercimekli köfte, yapıştırma ve hıtap Adıyaman’ın önde gelen yemek çeşitlerinden bazılarıdır.
 3. Gülşen
  Devamlı Üye
  Adıyaman güneydoğu anadolu bölgesinde bulunan bir ilimizdir. Adıyamanda iklim olarak kara iklimi ile tropikal iklim geçişleri görülmektedir. Adıyaman kendine has giyim kuşamı, yemek kültür, düğünleri, eğlenceleri olan bir ilimizdir. Adıyaman mutfağı ilede kendinden söz ettiren bir ilimizdir.
+ Yorum Gönder


adiyaman tarihi ve kültürel özellikleri,  adıyaman kulturel ozellıklerı kısaca,  ADIYAMAN TARİHİ VE KÜLTÜREL ÖZELLİKLERİ