+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Bilgi Arşivi Forumunda İbni Heysem Camdan Nasıl Yararlanmıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Güneş Hoca
  Devamlı Üye

  İbni Heysem Camdan Nasıl Yararlanmıştır
  İbni Heysem Camdan Nasıl Yararlanmıştır ilgili yazı paylaşır mısınız? 2. Şemsihan
  Devamlı Üye

  İbni Heysem Camdan Nasıl Yararlanmıştır hakkında bilgi

  İbni Heysem Camdan Nasıl Yararlanmıştır hakkında bilgi.png
  Küresel yüzeyin merkezinden geçen eksene asal eksen veya optik eksen denir. Asal eksenin aynayı kestiği noktaya tepe noktası, tepe noktası ile merkezin tam ortasına da odak noktası adı verilir. Asal eksene paralel olarak gelen ışınlar, yansıdıktan sonra odaktan geçerler. Odaktan geçerek gelen ışınlar ise asal eksene paralel olarak yansırlar. Merkezden geçen ışınlar aynı yoldan geriye yansırlar. Tepe noktasına gelen ışınlar ise asal eksen ile meydana getirdiği açı kadar diğer tarafta açı yaparak yansırlar.
  Çukur aynada, merkezin dış tarafındaki bir cismin görüntüsü, merkez ile odak arasında cisimden küçük, ters ve gerçek bir görüntüdür. Cisim merkezyken görüntüsü de merkezde ters, gerçek ve boyu cismin boyuna eşittir. Cisim merkezle odak arasındayken görüntü merkezin dışında ters, gerçek ve cisimden büyüktür. Cisim odak ile ayna arasında ise, görüntüsü aynanın arkasında düz, zahiri ve cisimden büyüktür.
  Tümsek aynanın önünde bulunan bir cismin görüntüsü ise, daima odak ile ayna arasında, cisimden küçük, düz ve zahiridir. Cisim, aynanın tepe noktasına geldiği zaman, görüntünün boyu cismin boyuna eşit olur.
  Aynalarda ışıkların yansıması kanunlarını bulan, İbn-i Heysem'dir.

  Kullanıldığı yerler
  Tümsek aynalar, seyahat otobüslerinde dikiz aynası olarak yaygın kullanılma alanı bulmaktadır. Teleskop imalinde de kullanılır. Tepe noktası delinmiş tümsek aynalar ise kulak, burun, boğaz boşluklarını incelemede kullanılır. Bu tür aynalar ile yapılan incelemeler başarılı neticeler verir. Çukur aynalar ise mikroskoplarda ve tuvalet aynası olarak kullanılır
+ Yorum Gönder