+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Balina özellikleri hakkında bilgiler ve resimler Balinanın Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Balina özellikleri hakkında bilgiler ve resimler Balinanın Özellikleri
  Balinaların özellikleri

  balinalar-n-zellikleri1.jpgbalinalar-n-zellikleri2.jpgbalinalar-n-zellikleri3.jpg

  Balinalar (Latince: Cetacea) içinde balinaları, yunusları ve liman yunuslarını barındıran, memeliler sınıfında bir takımdır. Biyolojik adlarda "balina" için Latince cetus sözcüğü kullanılır, özgün anlamı ise "büyük deniz hayvanı"dır. Latinceye ise Yunanca'dan geçmiştir. Yunanca ????? sözcüğü "balina" ya da "herhangi bir dev balık veya deniz canavarı" anlamındadır.

  Balinalar suda yaşama tam olarak uyum sağlamış memelilerdir. Gövdeleri mekik şeklinde, ince uzun ve ortada kalındır. Ön uzuvları değişerek yüzgeçe dönüşmüştür. Arka uzuvları ise çok küçülmüştür, belkemiğine bağlı değildirler ve gövde içinde gizlidirler. Kuyrukları yatay olarak düzleşmiştir. Hemen hemen hiç kılları yoktur ve kalın bir yağ tabakası ile soğuktan korunurlar. Grup olarak yüksek bir zekâ düzeyine sahiptirler.

  Balinalar takımında doksan tür bulunur. Tatlısu yunusu olan beş türü hariç hepsi deniz ve okyanuslarda yaşar. Takım iki alt takıma bölünmüştür: çubuklu balinalar (Mysticeti) ve yunuslar ile musurlarıda da barındıran dişli balinalar (Odontoceti). 2. Fatma
  Administrator

  Balinalar denilerde yaşayan memeli hayvanlardan biridir. Ve etçiller. Balıklarla ve diğer deniz canlılarıyla beslenirler. Oldukça tehlikeli olan balinaların boyu 25 - 30 metre arasında değişir. Ağırlıkları 150 tona yakındır.
+ Yorum Gönder


balina,  balina fotoğrafı,  balina fotoğrafları,  balina ile ilgili bilgiler,  balina resiml,  balinalar ile ilgili bilgi