+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Balık ve Akvaryum Forumunda Canlı Doğuranlar - Canlı doğuran balıklar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Hozukcan
  Devamlı Üye

  Canlı Doğuranlar - Canlı doğuran balıklar
  Canlı doğuran balıklar hakkında bilgi


  Öncelikle akvaryumseverler tarafından çok popüler bir familya olan canlı doğuranları tanıtarak başlamak istiyorum.

  Bu türe mensub balıklar yumurtalarının evrelerini kendi bünyesinde geçirip yumurtalarını bırakırlarken yırtılma sonucu yavruların dünyaya 1-2sn içinde yüzer halde getirdikleri için genel manada ‘Canlı Doğuranlar’ olarak lanse edilmişlerdir.

  Bu türün en çok bilinen ve en popüler balığı Lepistesler’dir. Çok çeşit formları olabileceği gibi türler arasında çaprazlama ile onlarca da varyetesi mevcuttur.Bu bağlamda PlatyKılıçkuyrukVeliferaMolly’ler de de çaprazlama ve bir sürü varyete mevcuttur.Hatta öyle ki akvaryumlarımızda kendi kendilerine dahi kolaylıkla çaprazlanabildiği görülmüştür.


  Canlı doğuranların akvaryumseverler tarafından kolaylıkla beslenebileceği olgusu maalesefki yanlıştır. Ama bu pazarda ucuz olmalarıkolay üretilmeleri onları kolay balık olarak görülmesine sebebiyet vermektedir. Oysa sazangil familyasından bir çok tür daha kolay balıklardır diyerek bir kıyaslama bile yapabiliriz.(Örn: Japon)


  Canlı doğuranlarideal anlamda bitkili tropikal balıklar olduklarından su sıcaklığının 26-28 derecelerde olduğu ph 7-8 aralığında olduğu orta sertlikteki sulardan hoşlanırlar. Bitki olarak akvaryum dekoruna göre seçimler gerçekleştirilebilir. Ama yavruların kolay saklanabilmesi ve anaçlar tarafından yem olmasını engellemek anlamında Java moss v.b. bitkiler öncelikli tercih olmalıdır.Kullanılacak filtre dış filtre yada şelale filtre yada debisi az iç filtre olmalıdır. Yüksek debili filtreler balığın yorgun düşmesine sebebiyet verecekrahatsız edecektir.Kullanılacak kum balıklardan ziyade bitkiler için seçilmelidir.Canlı doğuranlarda ince taneli quartz kumlar genel anlamda tercih edilir.Işıklandırma bitkilere göre seçilmeli ve günde ortalama 7-10 saat açık kalmalıdır.

  Sağlıklı bir akvaryum donanımları tam bir akvaryumdur. Eksik bir şey demek çarklarından biri eksik makinaya benzer; çalışmazyürümez.


  ***Black Molly türleri akarsuların denize dökülen yerlerine daha yakın bölgelerde yaşadıkları için akvaryum suyuna yeterli miktarda iyotsuz tuz eriği takviyesi yapılması daha rahat bir ortam sağlanması için uygundur.


  İdeal akvaryum koşullarını sağladıktan sonra cinsiyet ayrımına geçebiliriz sanıryorum. Canlı doğuranları genel manada cinsiyet ayrımı en kolay yapılabilen familyadır desem yeri vardır. Nitekim erkek-dişi ayrımı dış fizyolojik görünüşle kolaylıkla anlaşılır. Erkeklerde alt yüzgeçlerin arasında ‘genopodium’ (erkeklik organı)(uzuncaince tüpçük) bariz görülür. Dişilerde ise yelpazeyelken biçiminde bir üçüncü yüzgeç olarak gözükmektedir.

  Şekil yukarıdaki bilgiler doğrultusunda incelenirse; çizimlerde görülen balıklardan üstteki bariz bir şekilde yelpaze(yelken) bir anüs yüzgecine sahipken; resimde alttaki balıkta alt yüzgeçlerin arasında ‘genopodium’ (uzunca borutüpçük) fark edilmektedir.Yani üstteki dişi alttaki erkek diyebiliyoruz. Bu bütün canlı doğuranlar için çok basit ve kesin bir cinsiyet ayrımıdır

  Bir başka cinsiyet ayrımı içinde şöyle bir yöntem uygulanabilir. Çoğu türde olduğu gibi canlı doğuranlarda da heybetlirenkliihtişamlıalbenili balık erkek balıktır. Zaten yanyana geldiklerinde dişi-erkek arasında olağanüstü fark bariz bir şekilde ortadadır.

  (Yukarıdaki cinsiyet ayrımı açıklamaları bütün canlı doğuranlar için geçerli cinsiyet ayrımı açıklamalarıdır. PlatiLepistesVelifera MollyKılıçkuyruk..)

  Cinsiyet problemimizi ortadan kaldırdık.Şimdi sırada eşleşmegebelik ve yavrulama süreci var.

  Canlı doğuranlarda eşleşme erkek balığın dişi balığı sürekli rahatsız etmesi ile gözlemlenebilir. Erkek dişiyi asla rahat bırakmaz. Bu bağlamda akvaryuma koyulacak orta geniş yapraklı bitkiler ile dişi balığın dinlenebileceği uygun ortam yaratılabilir. Erkek bu baskıları sonucunda dişi hazır ise istediğini alır ve çiftleşirler. Dişiler aldıkları spermleri 3-5 hatta 7-8 doğumda kullanabilirler.Bunun için fizyolojik bir depolama üniteleri mevcuttur. Çiftleşen dişilerde gebelik ortalama 30 gün sürer.Tabi bu süreç akvaryum koşullarına bağlı olarakta değişebilir.

  anlı doğuranlarda yavru bakımı kolay olsada yavruların kurtarılması çeşitli şekillerde sağlanabilir.Şimdi yavrulayan anaçtan sonraki safhaları inceleyelim;

  Anaç balık doğumuna yakın durgunlaşır. İşte bu zaman anaç balık yavruluğa yada bir başka tanka alınıp yavrulaması sağlanabilir.Yavruluklar anaç balıkları bazen strese sokar.Doğum süresi bu nedenle gecikebilir ama en emin yöntemdir.Ayrı akvaryum uygulaması yapılacaksa dip kısmı tamamen java moss ile kaplanmış bir mini akvaryum bu iş için biçilmiş kaftandır.Bu sağlanamıyorsa rafya ile taban tamamen kıvır kıvır kaplanmalı ve doğumdan hemen sonra dişi balık yavru tankı diye tabir edeceğimiz tanktan uzaklaştırılmalıdır. Böyle bir imkanımız yoksa ‘Kendin yap sistemleri’ bölümünden yavruluk yapımı konularına bakabilirsiniz. İlla yavruluk kullanmanıza gerek var mıdır diye bir soru duyar gibiyim.Evet arkadaşlar en emin yollar yukarıdaki yollardır. Ama iyi bitkilendirilmiş tanklarda ve iyi besilenmiş balıklarda yavruları yememe nadiren görülür.Bulunduğu akvaryumdan ayırmadan yapılan doğumlarda malesef ki kayıplar büyük olacaktır.Ama hepside yenecektir diyemem.Dekorunuzubitkilerinizi bilgileriniz ve tavsiyeler doğrultusunda yaparsanız soyunu devam ettirecek kadar hatta daha fazlası yavru elde edeceğinizi kesin bir şekilde söyleyebilirim.

  Yavrular doğumdan bir kaç dakika sonra serbestçe yüzebilir hale gelirler.Bu zamanda artemia onlar için mükemmel yiyecek dilimini oluştururlar.Ama yukarıda da belirttimYavruları beslemek çok kolaydır. İlla artemia vermek zorunda değilsiniz. Çok ince bir şekilde dövülmüş pul yem kolaylıkla yavru balıklar tarafından kabul görecektir.Yada pek uygulanmayan ama uzmanlar tarafından uygulanan yumurta sarısı ezilerek verilebilir.Yani yavru büyütmek yavruları kurtarmaktan daha kolaydır.

  Yavrularda cinsiyet ayrımıda kolaylıkla yapılabilir.Yine yukarıda tarif ettiğim fizyolojik gözlemlerle yapılabilir. Erkekler için tüpçük dişiler için yelpaze yüzgeç gözlemlenmeye çalışılmalıdır.Biraz daha büyüyen yavrularda renklenenlerin birçoğuda erkektir denebilir.

  Yavrular ayrı bir akvaryumda büyütüldükten sonra; anaç lepisteslere yem olmayacağı görüşür benimsendiği anda ana akvaryuma alınabilirler.Yani 2cm olan bir yavru yetişkenlerden kaçabilir onlara yem olmayabilmektedir
 2. Fatma
  Administrator

  Canlı doğuran her türlü ışığa karşı çok hassaslar, bu nedenle dikkatli olmalıyız. Beslenme şekilleri otçuldur. Onlar için seçeceğiniz yem protein ağırlıklı olmalı.
+ Yorum Gönder


lepistes cinsiyet ayrımı,  moli balıkların cinsiyet ayrımı,  lepistes cinsiyet ayrımı resimli