+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Bahçe ve Sebzeler Forumunda Bahçe bakımı gül bakımı nasıl olmalıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Bahçe bakımı gül bakımı nasıl olmalıdır
  Bahçe ve Gül Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  GÜL YETİŞTİRME TEKNİKLERİ;

  Gül yetiştirme teknikleri Kalıcı olduğu düşünülürse gül bitkisi dikilmeden önce gerekli hazırlığın dikkatle yapılması[IMG]]doğru dikim[IMG] sonrasında bakım ve budama işlemlerinin tam vaktinde uygulanmasıyla gülleriniz yıllar boyunca cazip çiçekleriyle bahçenizi süsler. Gül bakımı zor değil ancak ihtimam ve dikkat isteyen bir iştir.


  GÜL SATIN ALIRKEN..

  Fidanları güvenilir bir seradan temin edin. Güllerinizi saksı içinde alırsanız her mevsim dikebilirsiniz. Fidanları almadan önce dikkatle inceleyin. Aşının üzerinden çıkan en az dört adet sağlıklı dal bulunsun.Yaprakları canlı ve lekesiz olsun. Saksının içini ot bürümüş[IMG] altından kökler fışkırmışsa bu iyiye işaret değildir. Bitkinin kart olduğunu gösterir.
  Ancak ilk ve sonbaharda çok fazla çeşit bulunduğu için bu zamanlarda daha kolay seçim yapabilirsiniz. Ayrıca sonbaharda dikilen güller daha kolay tutar. Kış boyunca yerine alışır ve baharda güzel açar.


  GÜL HANGİ TOPRAKTA YETİŞİR..

  Gül fazla seçici olmamakla beraber[IMG] en iyi bağ toprağı da denilen demiri bol hafif kırmızımsı kumlu killi toprakta yetişir. Bakir toprakları sever. Fazla asitli[IMG] kireçli ve besin açısından zayıf topraklar gül yetiştirmek açısından uygun değildir. Bol gübre veya kompost kullanılarak böyle topraklarda da gül yetiştirmek mümkündür.
  Ağaç veya yüksek çalı bitkilerinin altlarına gül dikilmemelidir. Gölge olması bir yana ağaç kökleri fidanların gelişmesine izin vermez.
  Daha önce gül yetişmiş topraklara veya eski gül fidanlarının yakınına yeni gül dikilmesi uygun değildir. Sebebi tam bilinmemekle beraber yeni güller böyle yerlerde iyi gelişemez[IMG] hatta ölebilir. Bu durum "gül hastalığı" diye adlandırılmıştır.
  Mecbur kalınırsa dikim çukuru biraz geniş ve derin açılır ve buradan çıkan toprak kullanılmaz. Bahçenin başka bir yerinden toprak getirilir. Eski toprak başka yerde rahatlıkla kullanılabilir.
  Ayrıca toprağın drenajlı olması gerekir. Su tutan yerlere gül dikilmez.

  ESKİ GÜLLERİN YERİNİ DEĞİŞTİRMEK..

  Bazen gölgede kaldığı için veya başka bir sebeple gül fidanının yeri değiştirilmek istenir. Bitki 10 yaşında bile olsa bu mümkündür. Bu iş için en uygun zaman kasım-aralık aylarıdır. Böylece fidan bahar gelmeden yeni yerine alışma fırsatı bulur.
  Önce yeni çukur açılıp hazırlanır. Daha sonra sökülecek gülün dalları kısaltılır. Bitkinin etrafı köke zarar vermeden açılır. Çatal bel yardımıyla dikkatle yerinden oynatılır. Toprağıyla çıkarılırsa daha iyi olur. Vakit geçirilmeden yeni yerine dikilir ve bolca sulanır. 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Bahçenizi güller ile donatmak istiyorsanız bahçenize gül fideleri dikebilirsiniz. Ayrıca saksıda satılan gülleri alarak istediğiniz zaman bahçenize ekmeniz mümkündür. Bahçeye ekilecek güllerin iyi seçilmesi genç olanların tercih edilmesi gerekmektedir.
+ Yorum Gönder


gül toprağı nasıl olmalı