+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda ışığa çok ihtiyaç duymayan ev bitkileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. GÜLNUR
  Devamlı Üye

  ışığa çok ihtiyaç duymayan ev bitkileri
  Işığa çok ihtiyaç duymayan ev bitkileri

  Işığa çok ihtiyaç duymayan ev bitkileri hangileridir, resimler

  Kasımpatı (Chrysanthenum).jpg

  Kasımpatı (Chrysanthenum)

  Papatyagiller (Asteraceae) familyasından gelen kasımpatı hem bahçe hem de balkonda yetiştirilebilir. Bakımı çok kolaydır. Bahçede 15 cm derinliğe yarı gölgelirüzgar almayan yerlere dikilmelidir. Soğuğa www.alasayvan.net dayanıklı olduğu için balkonda da rahatlıkla yetiştirilebilir. Toprağın nemli olmasını seven kasımpatı sonbaharkış döneminde dört-beş günde bir ilkbahar-yaz döneminde ise üç-dört günde bir sulanmalıdır.

  Kardelen (Galanthus).jpg

  Kardelen (Galanthus)

  Islak ve rutubetli toprağı seven kardelen karların arasında bile www.alasayvan.net çiçek açmasıyla ünlüdür. Genellikle bahçede yetiştirilen bu bitkinin yetişkin soğanlarını ilkbaharda saksıya da ekebilirsiniz. Bu işlemi yaparken soğanlar en az 7 cm derinliğe ekilmelidir. Doğrudan güneş ışığı istemeyen kardelenlerin narin yapısı bakımını biraz zorlaştırabilir. Tohumlarda önemli bir değişiklik yoksa sulama işlemini aynı günlerde ve aynı miktarda yapmak önemlidir.

  Çiğdem (Colchium.jpg

  Çiğdem (Colchium)

  Organik maddelerce zengin toprağı seven çiğdemin kışın açması için yaz sonuna doğru mutlaka dikilmiş olması gerekir. Küçük soğanlar halinde satılan bitki türüne ve soğanın iriliğine göre 5-10 cm derinliğe dikilmelidir. Güneşli ya da yarı gölgeli mekanları tercih eden çiğdem geçirgen ya da kuru toprakta mutlu olur. Bu sebeplesulama dönemlerini toprağın suyu emme kuvvetine ve havanın nemine göre belirlemek gereklidir.

  Nergis (Narcissus).jpg

  Nergis (Narcissus)

  Nötr veya hafif alkali kireçli katmanlar üstünde oluşmuş gevşek yapılı toprakta yetişen nergis uzun yıllar yaşadığı için kuraklığa dayanıklıdır. Tohum ya da soğan olarak satın alınan bu bitkiyi saksıda 8-10 cm bahçede ise 10-15 cm derinliğe dikmek yeterlidir. Suyu seven nergislerin gelişimi lodos rüzgarıyla hızlanırken poyrazla gerileme gösterir. Bu kriteri göz önüne alarak dikilecek mekanın seçilmesi önemlidir.

  Çuha (Primula).jpg

  Çuha (Primula)

  Eylül ve ekim aylarında ekilen çuha kasım sonuna doğru çiçeklenir. Bu dönemden sonra en az altı ay çiçekli kalır. Yarı gölgeli mekanları seven bitki güneş ışığından da etkilenmeden yaşayabilir. Balkon için ideal bir süs bitkisi olan çuha basık saksılar içinde rahatlıkla yaşayabilir. Torf ile zenginleştirilmiş hafif yapılı toprak karışımıyla yetiştirilen bitkinin toprağı kış haricinde hafif nemli olarak www.alasayvan.net tutulmalıdır.

  azalea_acelya_copy_d.jpg


  Açelya (Rhododendron)

  Açelya hava akımlarından kolay etkilenir. Kış aylarında bulunduğu ortamın 10 derecenin altına düşmemesi gerekir. Balkonda yetiştirmek toprağın ısısını kontrol altında tutmak için idealdir. Kışın bir gün arayla sulanmalı saksının altındaki tabakta su kalmamasına dikkat edilmelidir. Doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymayan bu bitki dolaylı ışıklardan yararlanabildiği için yarı gölgeli mekanlara da dikilebilir.

  Siklamen (Cyclamen).jpg

  Siklamen (Cyclamen)

  Orman açıklıkları ve kayalık alanlarda yaşamayı seven siklamen aydınlık ve serin ortamlara alışkındır. Temiz havaya ihtiyaç duyduğundan diğer çiçeklerden uzak bir yerde yetiştirilmesi ömrünü uzatır. Boyu 20 cm’e kadar uzayan bitkinin toprağı devamlı olarak nemli tutulmalıdır. Gelişim süreci yavaş olan siklamen tohumunu yaz sonu ekip ev ısısında tomurcuklanmasını bekledikten sonra bahçeye çıkarılması doğru olur.

  Kamelya (Camellia).jpg

  Kamelya (Camellia)

  Çalı olarak bilinen ve her dem yeşil kalan kamelya güle benzeyen düz ya da katmerli çiçekler açar. Yarı gölgeli sabah güneşi almayan ve poyraz rüzgarından etkilenmeyen alanlar kamelya yetiştirmek için idealdir. Rutubeti seven bitki asitli topraklarda yetişir. Bakımı kolay olsa da sulamaya özen göstermek gerekir. İki gün arayla sabah erken saatlerde ya da akşam güneş battıktan sonra yağmurlama şeklinde sulanmalıdır.

  Atatürk çiçeği (Poinsettia).jpg

  Atatürk çiçeği (Poinsettia)

  Sütleğengiller (Euphorbiaceae) familyasından gelen Atatürk çiçeği www.alasayvan.net kış boyunca kıpkırmızı yapraklarıyla bahçeleri renklendirmesiyle ünlüdür. Boyları beş metreye kadar uzayabilir. Yapraklarının renklenmesi için bolca ışığa ihtiyaç duyar. Ancak yine de güneş ışığına doğrudan maruz bırakılmamalıdır. Yüksek oranda nem isteyen bitkiyi bahçede yetiştirmek için olgunlaşmış dalları nisan ve mayıs aylarında kırıp geniş bir saksıya ekmek yeterlidir.

  Süs lahanası (Brassica).jpg

  Süs lahanası (Brassica)

  Bahçedeki boşlukları doldurmak için ideal bir bitki olan süs lahanası ekildikten bir yıl sonra renklenir. Tohumları haziran ve temmuz aylarında ekilen bitkinin gelişim dönemi sonbahar sonlarında başlar. Aydınlık yerlerde yaşamayı seven süs lahanası formunun bozulmaması için güneş ışığına direk maruz bırakılmamalıdır. Hafif kireçlibesin maddelerince zengin toprakları tercih eden bitki -20 dereceye kadar dayanabilir.

  Sardunya (Pelargonium Zonale).jpg

  Sardunya (Pelargonium Zonale)

  Balkonda saksı içinde bahçede ise bordür ya da parterlerde yetiştirilen sardunya otsu veya yarı odunsu çalı şeklinde bir bitkidir. Çok yıllık ve sarıcı olduğu için özellikle kış aylarında Akdeniz bölgesindeki evlerin dış cephelerinde sıklıkla rastlanır. Kışın bol ışıklı mekanları seven sardunya yazın güneşi tercih eder. Verimli olabilmesi için toprağının nemli tutulması birer ay aralıklarla da budama yapılması gerekir.

  Noel gülü (Helleborus).jpg

  Noel gülü (Helleborus)

  Neme ihtiyaç duyan Noel gülü humusça zengin kireçli topraklar mutlu olur. Yerinin değişmesinden hoşlanmaz. Özellikle balkonda bakılacaksa serin ve doğrudan rüzgar almayan bir mekan seçilmelidir. Bahçede ise dikim için yapraklarını dökmeyen ağaçların ya da çalıların önleri doğru olacaktır. Kontrollü sulama bitkinin sağlıklı büyümesini sağlar. Yağışlı dönemlerde toprağın nemine göre sulamaya devam etmek gereklidir.

  Gardenya (Gardenia).jpg

  Gardenya (Gardenia)

  Yaz çiçeği olarak bilinen gardenya havadar ve ışık alan balkonlarda kış boyunca da çiçek açar. Gün ışığını çok sever. Soğuk havalarda haftada iki defa üstlerine ince bir bez örterek tüm gün boyunca dinlenmeye bırakılmalıdır. Asitli toprak ve saf torfla hazırlanan toprak harcı kışın bitki besinleriyle güçlendirilmelidir. Çiçekleri dökülünce ardında kalan zayıf ve eski dalları her mevsim budamak gerekir.

  Flamingo çiçeği (Antoryum).jpg

  Flamingo çiçeği (Antoryum)

  Balkon ve teraslar için ideal olan flamingo çiçeği bir parça ışıkla çiçek açabilir. Bakımı çok kolaydır. Rüzgardan korumak yeterlidir. Sıfırın altına düşen sıcaklıklarda bir süre oda sıcaklığına almak don oluşmasını engeller. Ancak oda sıcaklığında da çok uzun süre bırakılmamalıdır. Haftada iki defa sulamak yeterlidir. Tabak altında su kalmamalıdır. Saksının artık suyla teması tabağın içine çakıl taşı yerleştirerek engellenebilir.

  Şebboy (Erysimum& Matthiola).jpg

  Şebboy (Erysimum& Matthiola)

  Turpgiller (Brassicaceae) familyasından gelen şebboy serin havayı çok sever. Boyu 50 cm’e kadar uzayabilir. Bol ışık alan bahçelerde verimli olur. Balkonda yatay saksı içinde de bahçedeki gibi bir görüntü yakalanabilir. Bakımı ve çoğaltılması çok basittir. Aralık www.alasayvan.net başında çiçek açması için kasımın ilk haftası dikimini yapmak gerekir. Fide organik maddece zengin toprağa 6-9 cm derinliğe ekilmelidir.

  Çoban çiçeği (Amaryllis).jpg

  Çoban çiçeği (Amaryllis)

  Hem bahçede hem de saksıda kolaylıkla yetiştirilebilen çoban çiçeğinin bakımı çok kolaydır. Saksı içine soğanın başı dışarıda kalacak şekilde yerleştirilmelidir. Bahçede ise soğanın tamamını toprağa ekmek gerekir. Soğanı bütün yıl yaprak çıkararak büyüyüp yavru soğanlar oluşturur. Bu yavrular da ana soğanın yanında büyümeye devam eder. Sulamasına dikkat edildiği sürece çiçeklenme sorunu yaşar
 2. Gamze
  Devamlı Üye

  Hepsi çok güzel ama genelde kasımpatı tercih ediliyor bence.Bu tür bitkilerin ışığa çok ihtiyaç duymamaları çok daha iyi.
+ Yorum Gönder


güneş istemeyen çiçekler,  güneş istemeyen bitkiler,  güneş sevmeyen saksı çiçekleri,  güneşi sevmeyen çiçekler,  ışık istemeyen bitkiler,  güneş istemeyen saksı çiçekleri