+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Ateş çiçeği tohumu nasıl ekilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Ateş çiçeği tohumu nasıl ekilir
  Ateş çiçeği tohumu nasıl ekilir

  Tohumla bitki yetiştirmek biraz karmaşık bir iştir. Bütün tohumlar aynı şekilde ekilmez. Bitkisine göre ekim zamanı,ısı ve ortam farklılıkları gösterir. En çok mevsimlik ve iki yıllık çiçekler tohumdan yetiştirilir.

  ates cicegi.jpg
  Dayanıklı mevsimlik çiçekler:

  Yıllık çiçeklerin bir kısmının tohumu eylül ayında asıl yerine ekilir.Bunlar sonbaharda çimlenir ve soğuktan korkmadan kışı geçirirler.İlkbaharda gelişir ve çiçek açarlar. Bu cins çiçekler yer değiştirmekten hoşlanmazlar.Yalnızca sık fideler seyreltilir ve kalanlar oldukları yerde büyütülür.Bu türler genellikle ilkbahar ve erken yaz döneminde açan cinslerdir ve çoğunlukla bir kere ekilince ertesi yıllarda tohumları dökülerek kendiliklerinden çıkarlar.
  Mevsimlik hezaran,sarı nergis,çörekotu,tatlı bezelye, bekâr düğmesi ve godetya bu tür çiçeklerdir.Bu türler nisan ayında ekilebilir ancak çiçek verimleri düşük olur.  Hassas mevsimlik çiçekler:

  Daha geç açan mevsimlik çiçekler ise tohumları mart ayında sıcak bir yerde ekilerek yetiştirilir. Erken çiçek almak için bu şarttır. Dışarı ekilmek istenirse hava ısınıncaya kadar yani nisan sonlarına kadar beklemek gerekir. Bu durumda çıkan fideler ancak yaz ortalarında çiçeklenir.
  Tırnak Çiçeği Kozmos Kadife


  Birinci metod:
  Tohumlar 15-18 c. sıcaklıkta ve aydınlık bir yerde ekilir.
  Saksı veya en az 5 cm. derinlikte tepsilere hazır torfla doldurulur.Tohumlar serpilir.İri tohumların üstü hafifçe örtülür.Toz gibi ince olanlar ise örtülmez,hafifçe bastırılır.Püskürteçle sulanır.Üzerine bir cam kapatılır.Kahverengi bir kağıt konur.Cam her gün çevrilir.Tohumlar çimlenince önce kağıt,bir kaç gün sonra da cam kaldırılır.Fideler gerçek yaprakları çıktıktan sonra küçük kese veya saksılara şaşırtılır.


  İkinci metod:


  Tohumlar aynı şekilde saksıya ekilir. Üzerine şeffaf bir naylon torba geçirilir.Ilık ve gölge bir yere konur. Tohumlar çimlenince torba kaldırılır ve saksı aydınlık bir yere konur.Aynı şekilde fidelenir.
  Begonya, cam güzeli, ateş çiçeği, petunya,aslanağzı, mine ve buz çiçeği böyle ekilir.

  Kadife,kral kızı, horoz ibiği ve kozmos gibi fazla hassas olmayan bazı mevsimlikler nisan ayında dışarıya ekilir.Fideler çıkınca asıl yerlerine şaşırtılır.

  Tohumları dışarıda yetiştirme:


  Daha çok iki yıllık ve kalıcı çiçekler için uygundur. Bu cinsler ilk yıl yaprak ve kök geliştirir. Ancak ertesi yıl çiçek açarlar. Tohum ekmek için mayıs ayı en uygun zamandır.
  Hafif gölge bir yer seçilir. Yanmış gübre ile beraber kazılmış ve iyice işlenerek inceltilmiş toprağa tohumlar serpilir.Çok ufak tohumlar örtülmez,hafifçe bastırılır. İri tohumlar için toprakta çizgiler açılır. Fazla derin açılmamalıdır. Tohumlar bu çizgilere seyrekçe serpilir ve hafifçe örtülür. Tohumlar süzgeçli kova ile düzenli olarak sulanır. Çıkan fideler eylül ayında istenen yerlere fidelenir.

  İki yıllık çiçekler: Yüksük otu, ay gülü, çan çiçeği ve hüsnüyusuf,
  Ömürlü çiçekler: Haseki küpesi, ezan çiçeği, Acı bakla, ömürlü karanfil ve gülhatmi türleri böyle yetiştirilebilir.

  Bütün bunlardan farklı şekilde ekilen tohumlarda vardır. Mesela hercai ve aslanağzı tohumları ağustos sonuna doğru ekilir.Çıkan fideler 4-5 hafta sonra yerlerine şaşırtılır. Aslanağzı olduğu yerde de kalabilir.


  Hüsnüyusuf Gülhatmi Acı Bakla
 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Tohum ile bitki yetiştirmek hem sabır hemde ustalık gerektirmektedir. Her tohum ayrı zamanlarda ve farklı şekilde ekilmektedir. Yıllık bitkilerin tohumları eylül ayında ekilmektedir. Eylül ayında çimlenip soğuyan bitkiler baharda çıkmaktadır.
+ Yorum Gönder


ateş çiçeği tohumu nasıl ekilir,  ateş çiçeği tohumu,  ateş çiçeği,  ateş çiçeği nasıl yetiştirilir,  ateş çiçeği ne zaman ekilir,  çiçek tohumu nasıl ekilir