+ Yorum Gönder
Hayat Ve Yaşam ve Bahçe ve Bitki Forumunda Kaktüs Bitkisinin Bakımı, Yetiştirilmesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Kaktüs Bitkisinin Bakımı, Yetiştirilmesi
  Kaktüs Bitkisinin Bakımı, Yetiştirilmesi

  kaktus.jpg

  Kaktüs:  Değişik şekillerde ve büyüklüklerde olan dikenleri ile ünlü kaktüs çoğu ortama uyum sağlar. Bazıları da çiçek açabilir.  Kaktüs bitkisinin yetiştirilmesi, bakımı ve sulanması:

  *Aşırı sıcaklara karşı dayanıklılık kazanmış kaktüs güneş ışığını direk ister

  *Çok fazla soğuk ve sıcak havada bırakmak çiçeğin köküne yada kendisine zararlı değildir.  *Hava akımlarından kolay etkilenen kaktüs bitkisini bu etkiden korunmalıdır.  *Her bitki gibi zamanla topraktaki vitamin ve mineralleri tüketen bitkiye yılda en az bir kere vitamin ve mineral desteği sağlanmalıdır.  *Saksı değişimi 5-6 yılda bir kere olsa yeterlidir.  *Kaktüs bulunduğu yerde başka cisimlerle temasta bulunmalıdır.  *Soğuk havalar kaktüsün gelişimi için önemli olup açık havalarda yetiştirmek kaktüsün büyümesini kolaylaştır.  Sulamada en önemli unsurlar;  -Su toprağın her tarafına ulaştırılmalıdır.  -Bitkiyi sularken kullanılan kap her sulamada aynı ölçüde, sulamalar aynı günde ve aynı miktarlarda su dökülmelidir.  - Kaktüste çok büyük bir değişiklik görülmediği sürece sulanmada kullanılan kap, ölçü ve su miktarı değiştirilmemelidir.

  Kaktüs Bitkisinin Çoğaltılması:

  *Çoğaltılması sırasında köklerinden ayrılan kaktüs derhal ayrılan köklerinden başka bir saksının içine dikilerek çoğaltılır.

  *Bu yönteme kökten ayırma yöntemi denilmektedir. Kökten ayrılan 2.bitkimiz en kısa zamanda büyüyerek kaktüse benzemeye başlar.

  * Kaktüs bitkisinin çoğaltılması için en uygun zaman sıcak aylardır.

  *1. ve 2. kaktüse de aynı sulama, yetiştirme ve bakım işlemlerini uygulamalıyız.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Kaktüs Anavatanı Amerika olan dikenli bir bitkidir. Bu türe en fazla Meksika da rastlanır Diken dipleri genellikle Kadife olup dikenleri köşeli ve kıvrımlıdır. Kaktüsler büyümek için Güneşe çok ihtiyaç duyarlar ve yapraklarının rengi mavi dışında her renkten bulunur.
+ Yorum Gönder


kaktüs,  kaktüs toprağı,  kaktüs bitkisi