+ Yorum Gönder
Atatürk Forumu ve Atatürk Sözleri Forumunda Atatürkün Spor ve Sağlık Hakkında Söylediği Sözler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Atatürkün Spor ve Sağlık Hakkında Söylediği Sözler
  Atatürkün Spor ve Sağlık Hakkında Söylediği Sözler


  mustafakemalatatrk14.jpg


  Muvaffak olmak için her türlü yardımdan ziyade bütün milletçe sporun mahiyeti kıymeti anlaşılmak ve ona kalbten sevgi göstermek onu vatanî vazife sayma lâzımdır.
  1926

  Her çeşit spor faaliyetlerini Türk gençliğinin millî terbiyesinin ana unsurlarından saymak lâzımdır.
  1937

  Bir toplum yalnız spor ile rengini ve kuvvetini değiştiremez. Orada hâkim olan sıhhî sosyal medenî birçok gerek ve şartların teminine yönelen teşebbüs ve tedbirlerin uygulanması lâzımdır.
  1926

  Türk milleti anadan doğma sportmendir. Henüz yürümeye başlayan köy çocuklarını bile harman yerlerinde güreşirlerken görürsünüz. Ata en çok ve en iyi binen yalnız Türk erkekler değildir; Türk kadını da bu işi bilir.

  Benim en çok sevdiğim spor serbest güreştir. Hangi Türk askerini köylüsünü isterseniz soyup meydana çıkarınız. Dik omuzları iyi kusursuz teşekkül etmiş adaleleri keskin yüz çizgileri yanık tatlı renkleri kafa yapıları insanın ruhuna itimat ve neşe veren bir eser olarak canlanır.
  Kurtdereli Mehmet Pehlivan’a yazdığı mektup:
  Kudretli Mehmet Pehlivan
  Seni cihanda büyük ün almış bir Türk pehlivan tanıdım. Parlak başarıların sırrını şu sözlerle izah ettiğini de öğrendim:
  “Ben her güreşte arkamda Türk milletinin bulunduğunu ve millet şerefini düşünürüm.”
  Bu dediğini en az yaptıkların kadar beğendim. Onun için senin bu değerli sözünü Türk sporcularına bir meslek prensibi olarak kaydediyorum. Bununla senden ve sözlerinden ne kadar çok memnun olduğumu anlarsın.
  1931

  Spor yalnız beden kabiliyetinin bir üstünlüğü sayılamaz. İdrak ve zekâ ahlâk da bu işe yardım eder. Zekâ ve kavrayışı kısa olan kuvvetliler zekâ ve kavrayışı yerinde olan daha az kuvvetlilerle başa çıkamazlar. Ben sporcunun zeki çevik ve aynı zamanda ahlâklısını severim.

  Türk sosyal bünyesinde spor hareketlerini düzenlemekle görevli olanlar Türk çocuklarının spor hayatını yükseltmeyi düşünürken sadece gösteriş için herhangi bir yarışmada kazanmak emeliyle bir spor çizmezler. Esas olan bütün her yaştaki Türkler için beden eğitimini sağlamaktır. “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” sözünü atalarımız boşuna söylememişlerdir.
  1937

  Sağlık ve sosyal yardım hususlarında takibettiğimiz gaye şudur: Milletimizin sıhhatinin korunması ve takviyesi ölümün azaltılması nüfusun arttırılması bulaşıcı ve salgın hastalıkların etkisiz hale getirilmesi bu suretle millet fertlerinin dinç ve çalışmaya kabiliyetli bir halde sıhhatli vücutlar olarak yetiştirilmesi…
  1922
 2. Acil

  Atatürkün Spor ve Sağlık Hakkında Söylediği Sözler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


spor ve beden eğitimi ile ilgili atasözleri,  atatürk yüz resimleri,  atatürkün sağlık ile ilgili özlü sözleri,  ünlülerin beden hakkındaki sözleri