+ Yorum Gönder
Edebi Türler ve Atasözlerimiz ve Deyimler Forumunda Yalancının mumu yatsıya kadar yanar atasözü ile ilgili hikayesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Yalancının mumu yatsıya kadar yanar atasözü ile ilgili hikayesi
  yalancının mumu yatsıya kadar yanar atasözü ile ilgili öyküsü

  VAKTİYLE İSTANBUL'DAKİ Fatih Medresesinin her odasında dört beş talebe beraber kalırmış. Bu talebeler memleketlerinden getirdikleri fasulye, bulgur, mercimek, nohut vesaireyi beraber pişirirler, beraber yerler ve her hafta içlerinden birisi nöbet tutarak bu işleri yaparmış
  .
  Geceleri ders çalışmak için yaktıkları mumların parasını da aralarında toplayıp, o haftaki nöbetçi talebeye verirlermiş.Bu talebelerden birisi çok açıkgöz imiş. Her gece şamdanın dibinde kalan kırıntı mumları toplar, eritir ve onlardan uydurma bir mum yaparak parayı cebine atarmış. Fakat onun yaptığı mum, yeni mumlar gibi uzun müddet odayı aydınlatmaz ve erkenden sönermiş.

  işin farkına varan arkadaşları, bir gece yine yatsı namazından sonra karanlıkta kalınca arkadaşlarını sıkıştırmışlar:
  "Biz sana para verdik, ne diye mum almadın?" demişler. Beriki:
  "Aldım işte, ne yapayım mumlar küçülmüş, bu kadar yanıyor." İçlerinden birisi:
  "Tabii o kadar yanar. Çünkü sen hilekâr bir adamsın, yalancının mumu yatsıya kadar yanar" demiş.
  Bu söz, yalancıların, sahtekârların cr ya da geç ortaya çıkacakları mânâsında kullanılır.

  Selim Gündüzalp 2. HAZEL
  Üye

  Yalan söylemek kötü bir şeydi her zaman söylenen yalan ortaya çıkar er veya geç işte bu deyimde bize bunu söylüyor ki doğrudur sen ne kadar yalan söylersen söyle bir gün mutlaka yalanın ortaya çıkar.
+ Yorum Gönder


yalancının mumu yatsıya kadar yanar hikayesi,  yalancının mumu yatsıya kadar yanar atasözünün hikayesi,  yalancının mumu yatsıya kadar yanar hikaye,  yalancinin mumu yatsiya kadar yanar hikayesi,  yalancının mumu yatsıya kadar yanar atasözünün hikayesi kısa,  yalanc