+ Yorum Gönder
Hayvanlar Alemi ve Arıcılık Forumunda Türkiyede bal hangi bölgelerde üretiliyor Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Türkiyede bal hangi bölgelerde üretiliyor
  Türkiyede balın hangi bölgelerde üretildiği hakkında bilgi


  Balın ülkemizde üretildiği yerler neresidir  Ülkemizin her bölgesinde bal üretilmektedir. Ancak ağırlıklı olarak tek bir çiçeğe ait ballar (monoflora) belli zamanlarda ve belli bölgelerde üretilmektedir. Örnek olarak, Karadeniz kıyılarında ve yakın bölgelerinde kestane ve orman gülü, Ege bölgesinde çam, Trakya bölgesinde ayçiçek, Akdeniz bölgesinde narenciye, üçgül, Güneydoğu Anadolu bölgesinde pamuk balları yoğun olarak üretilmektedir. Karışık çiçeklerden elde edilen (poliflora) yayla ballarının ise ülkemizin Orta ve Doğu Anadolu ile Doğu Akdeniz olmak üzere, hemen her bölgesinde üretimi vardır.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  bal ülkemizin hemen hemen her yerinde üretiliyor bunun sebebi bitki çoğunluğu ve bitki çeşitliliğine bağlıdır arıların beslenme kaynağı olan bitkiler genellikle ve çoğunluk olarak hangi bölgede varsa arılar oralarda toplanır ve bal üretimi orada olur.
+ Yorum Gönder


ülkemizde bal üretimi en çok hangi bölgede yapılır,  bal hangi bölgede üretilir,  en fazla bal hangi bölgededir,  bal üretimi hangi bölgededir,  arıcılık hangi bölgede yapılır,  hangi iki bölgemizde arıcılık ve bal daha çok üretilir