+ Yorum Gönder
Kültür Sanat ve Antika ve Tarihi Eser Forumunda Yüzüklerin efendisi bulundu Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Yüzüklerin efendisi bulundu
  Yüzüklerin Efendisi Bulundu

  Çanakkale'nin Ayvacık ilçesindeki Assos Antik Kenti'nde bu yıl yürütülen kazılarda, 2 bin 200 yıllık olduğu tahmin edilen kadın yüzüğü bulundu.


  Kazı Başkanı Doç. Dr. Nurettin Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl nekropol (mezarlık) kazılarında bulunan yüzüğün Helenistik döneme ait olduğunun sanıldığını söyledi.
  Yüzüğün ilginç bir özelliği bulunduğunu belirten Arslan, ''Demir olmasına rağmen yüzüğün iç kısmı altınla kaplanmış. Bu da bizlere yüzüğü kullanan kadının metale karşı bir alerjisi olduğunu, teninin demirle temas etmemesi için iç kısmının muntazam bir şekilde altın kaplanmış olabileceğini düşündürdü'' dedi.
  Doç. Dr. Arslan, yüzükteki altının ince bir tabaka halinde kaplandığından dolayı çok değerli olmadığını, ancak tarihinin eskiye dayanması nedeniyle kendilerine arkeolojik ve tarihsel anlamda önemli ipuçları verdiğini bildirdi.
  Doç. Dr. Nurettin Arslan, yüzüğün Çanakkale Arkeoloji Müzesi'ne teslim edildiğini sözlerine ekledi. 2. Hakim
  Devamlı Üye

  yüzüklerin efendisi adlı konuda anlatılan Çanakkale de bir kazı çalışmaları yapıldığını ve çalışma sonucun da çok eskiye dayanan bir yüzük bulunduğu ve bu yüzük ile bir çok şeyin ifade edildiği anlatılmaktadır.
+ Yorum Gönder