+ Yorum Gönder
Bölge bölge Türkiye ve Akdeniz Bölgesi Forumunda Hatayın Kumlu İlçesi Tanıtımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Hatayın Kumlu İlçesi Tanıtımı

  Kumlu İlçesi


  Amik ovasının merkezinde bulunan İlçemiz 1945 yılından önce Amik Gölünün İstilası altında çeşitli sazlıklara kaplı bataklık bir yer iken, 1945 yılında iskan yeri olarak tahsis edilmesinden sonra İlk olarak CAMUZLAR olarak tabir edilen dört beş ailenin gelip yerleşmesi ile KİLLİK KÖYÜ olarak yerleşim yeri olmuştur. Daha sonra Çevrenin büyük köylerinde yaşayan topraksız vatandaşlar gelip bu yere yerleşmişlerdir. 1945 yılında nüfus başına 14 dönüm olarak tahsis edilen bataklık ve sazlık alanlar 1947 yılında bataklığın kurutulması ile tarıma açılmış, kaliteli ve bol ürünler yetiştirilmeye başlanmıştır. Çevre köylerden göçün hızla devam etmesi ile KİLLİK kısa zamanda ovanın en büyük köyü olmuştur. bunun sonucu olarak 1956 yılında Hamam köyünde bulunan Nahiye ve Jandarma Teşkilatı Killike nakledilmiştir.1965 yılında nüfusu 2000 in üzerine çıkması ile kasaba, 1968 yılında da Belediye Teşkilatı kurulmuştur. Belediyenin hizmete başlaması ile birlikte KİLLİK olan adı değiştirilerek KUMLU olmuştur. Göl sularının kurutulması ve arazinin kumul olması nedeniyle 1945 lerden bu yana halk arasında KUMUL olarak anılan iskan yeri böylece 1968 yılında resmen KUMLU olarak tescil edilmiştir.
  İlçemiz 09.05.1990 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisince kabul edilen ve 20 Mayıs 1990 tarih ve 20523 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 3644 sayılı Kanunla Reyhanlı İlçesinden ayrılarak 09 Eylül 1991 tarihinde ilk Kaymakamın göreve başlamasıyla Hatay İlinin On birinci ilçesi olarak teşkilatlanmıştır.


  İl Merkezine 40 Km. mesafede Amik Ovasının ortasında düzlük bir arazi üzerine kurulmuş bulunan Kumlu, Kuzeyinde Kırıkhan ilçesi, Batısında Antakya, Güneyinde Reyhanlı ilçesiyle çevrilmiş olup, Doğusunda 22 Km.lik Suriye Hududu olan bir sınır ilçesidir. Denizden ortalama yüksekliği 95 m. olan Kumlu, iklim olarak Akdeniz iklimi özelliğini taşımaktadır.
  İlçenin yüzölçümü 223 Km2.dir.
 2. Mineli
  Devamlı Üye

  Hatayın Kumlu İlçesi Resmi


  hatay-n-kumlu-l-esi-resmi.jpg
+ Yorum Gönder