+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Ağız ve Diş Sağlığı Forumunda Misvak Nasıl Kullanılır Faydaları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Misvak Nasıl Kullanılır Faydaları
  misvak nasıl kullanılır faydaları nelerdir 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Misvak Nasıl Kullanılır Faydaları nelerdir hakkında bilgi

  misvak.jpg

  Misvak muhtemelen batı dünyası için çok yabancı bir şeydir. Ancak bu, Müslüman toplumlarda pek çok kişinin dişlerini fırçalamak için her gün kullandığı ince bir daldır. Ağaç dallarından dal koparıp bunu diş fırçalamak için kullanmak kulağa modası geçmiş bir şey gibi gelse de, Misvak hakkında yapılan çalışmalar bunun tam tersini kanıtladı. Yapılan çalışmalardan, Misvak’ın dişeti hastalıklarını önlemede diş macunlarından çok daha etkili olduğu ortaya çıktı. Batı dünyasında, Misvak’ın çiğnenerek kullanıldığı bilinir ve bu dal alternatif bir ilaç olarak görülür. Evet, şimdi, belgelenmiş bilimsel çalışmaları kanıtlar olarak kullanarak bu “Mucizevi Dal” ı inceleyelim.

  Ama her şeyden önce, bir insan neden bir ağaç dalını dişlerini temizlemek için kullanır ki? Gerçek şu ki, eski dönemlerde yaşamış insanların diş fırçası üretebilecekleri tesisleri yoktu ve Misvak pek çok kültürde ağız temizliği için kullanıldı. Misvak, dünyanın Müslüman nüfusunda çok yaygınlaştı ve Müslüman ülkelerde sık sık karşılaşılan bir nesne haline geldi. Misvak’ın Müslümanlar arasında çok sık kullanılması dinsel inançlarla ilişkilendirilebilir. İslam aleminin son elçisi bu dalı çok sık kullandı ve aynı zamanda takipçilerine de aynı şeyi yapmalarını telkin etti. Böylece bu alışkanlık, Müslüman ülkelerde geniş bir alanda sürdürüldü. Misvak’ın İslam Yazın Dünyası tarafından öne sürülen 70 faydası bulunmaktadır ve bunların birçoğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bir kısmı ise henüz hiç çalışılmamıştır.

  Misvak’ın neden bu kadar önemli olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Misvak, genel olarak Erak ağacının dallarından elde edilse de, ceviz ve zeytin ağaçlarının dalları da Misvak elde etmek için kullanılır

+ Yorum Gönder